2.světová válka

Důležité akce 2. světové války

Klíčové osobnosti 2.světové války

Winston Churchill

Winston Spencer Churchill (1874-1965) byl voják, novinář a politik. Během třcátých let sice usedl do několika ministerských křesel, ale byl posléze odsunut kvůli svému odmítavému postoji k politice appeasemntu na vedlejší kolej  britské politiky. K moci se vrátil jako ministerský předseda v roce 1940, v okamžiku, kdy Němci stáli blízko naprostému vítězství.
Churchillovi se podařilo změnit postoj celého britského národa k válce tím, že odmítal přistupovat na jakékoli známky poraženectví.Neochvějně, leč také netrpělivě jako ministerský předseda nabádal svoje vojenské velitele k ofenzivním akcím. Churchillovi se odařilo vybudovat koalici spojenců, ale jako nejduležitější pro přežití Británie se ukázala silná podpora ze strany Spojených států amerických.
  Série vrcholných konferencí umožnila Churchillovi a ostatním vůdcům spojeneckých zemí stanovit základní strategii pro vedení války. Navzdory svému antikomunistickému přesvědčení se Churchillovi podařilo vybudovat funkční spojenectví se Sovětským svazem, i když  naprosto správně anticipoval to , že poválečná Evropa bude rozdělena mezi dva mocenské bloky.
  V oblasti domácí politiky se mu podařilo po dobu trvání válečné koaliční vlády zabezpečit podpru a spolupráci i ze strany Dolní sněmovny britského parlamentu. Churchillovo  mistrovské využívání propagandy , jeho výstřednost a omračující řečnické umění dokázaly  zelektrizovat celý britský národ a zajistily mu podporu po celou dobu trvání války. Navzdory svojí popularitě jako válečného vůdce  prohrál Churchill volby v roce 1945 , protže mnozí cítil, že  pro změny , které se musí odehrát v poválečné Británii, bude lepší nový ministerský předseda. Nicméně i přesto zůstává Churchill jednou z nejdůležitějších politických osobností 20. století.                  
Poslední komentáře
12.01.2017 20:39:09: smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}
07.04.2009 21:08:24: nikdy v dějinach lidskeko zapasu neděkovalo tolik lidí tak malemu počtu jednotlivcu
 
Nejdůležitější okamžiky 2. světové války. Info-Mail.cz - český eReklamní systém