2.světová válka

Důležité akce 2. světové války

Klíčové osobnosti 2.světové války

Erwin Rommel

Polní maršál Erwin Rommel (1891-1944) byl důstojník vyznamenaný v první světové válce. Posléze se stal velitelem Hitlerovy osobní stráže  a během polského tažení měl na starost Vůdcovu osobní bezpečnost. Před útokem na Francii v roce 1940 byl jmenován velitelem 7. tankové divize. Jeho rychlý přechod řeky Másy  a bleskurychlý přechod k pobřeží kanálu la Manche mu vysloužili pověst odvážného tankového velitele.
  Po katastrofické porážce italského tažení v severní Africe sem byl v roce 1941 vyslán, aby velel německému Afrikakorpsu,Rommel se zde proslavil jako mistr taktiky pouštní války se svojí schopností využívat neočekávaných příležitostí, používáním neortodoxnich metod a nasazením obrněných jednotek s maximální účinností.V roce 1942 se mu podařilo znovu dobýt Tobrúk a vrhnout spojenecké síly až k al Alameniu v Egyptě.. Rommel přezdívaný též ,,pouštní liška" byl  povýšen na polního maršála a přivedl Afrikakorps k řadě skvělých vítězsví.
V listopadu 1942 byl Rommel  přinucen po britském vítězství u el Alameinu a a spojeneckém vylodění nazvaném operace Torch (Pochodeň) ustoupit až do Tuniska. Severní Afriku opustil v roce 1943. Jeho dalším určením byla Francie, kde se pustil do realizace protiinvazních opatření, jež sám Hitlerovi navrhl.Za spojeneckého vylodění ve Francii v roce 1944 byl velitelem skupiny armád B. Krátce potom byl při leteckém útoku těžce zraněn a vratil se do Německa.Protože se zapletl do nezdařeného červnového atentátu na Hitlera, požil jed a zemřel. Vyhnul se tak nebezpečí soudního procesu a represálií hrozících jeho rodině.
Poslední komentáře
03.12.2008 11:17:16: Podle mého názoru tento byl nekonvenční německý polní maršál považovaný za jednoho z nejlepších poln...
15.04.2007 10:37:27: smiley${1}smiley${1}
 
Nejdůležitější okamžiky 2. světové války. Info-Mail.cz - český eReklamní systém